Чи можна мешканцям другого поверху не платити за ліфт?

Ліфт, ЖКГ, оплата, тариф

До Спілки власників житла України звертаються громадяни з питанням, чи можливо не сплачувати за користування ліфтом, відмовившись (заблокувавши) його на певному поверсі.

Повідомляємо, що механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначений Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869.

Відповідно до пункту 5 даного Порядку калькуляційною одиницею є 1 кв. метр загальної площі, що перебуває у власності або наймі фізичної чи юридичної особи.

Відповідно до пункту 11 Порядку витрати з технічного обслуговування ліфтів (Влз) визначаються за формулою Влз = (Вл х Кл + Н) : Пзл, де Вл – вартість обслуговування (без електроенергії) одного ліфта з розрахунку на місяць (обчислюється відповідно до Порядку встановлення вартості технічного обслуговування ліфтів та систем диспетчеризації, затвердженого Мінрегіоном); Кл – кількість ліфтів у житловому будинку (гуртожитку); Пзл – сумарна загальна площа квартир (житлових приміщень у гуртожитку), нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) (крім квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) першого поверху).

Таким чином лише для квартир та нежитлових приміщень першого поверху встановлене можливе виключення для розрахунку витрат на технічне обслуговування ліфтів.

Слід звернути увагу, що згідно пункту 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення належить до спільного майна багатоквартирного будинку.

Відповідно до статей 4 і 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» власники квартир у багатоквартирному будинку є співвласниками спільного майна. Спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.

У статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що співвласники зобов’язані: забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку.

Кожний співвласник несе зобов’язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Також відповідно до статті 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов’язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках.

Підсумовуючи викладене, відповідно до законодавства мешканці платять не за фактичне користування ліфтом, а беруть участь у покритті витрат на утримання ліфтів, як спільного майна багатоквартирного будинку.

Теги статті:

Поширити: