Де повинен розміщуватися будинковий електролічильник та чиїм коштом він має облаштовуватися?

До Спілки власників житла України звернувся громадянин із питанням, чи правомірною є вимога постачальника електроенергії винести електролічильник на фасад будинку та чиїм коштом мають бути придбані дроти для його підключення до електромережі.

— За вимогою обленерго міста […] виникла необхідність перенести електролічильник назовні приватного будинку. Крім цього, від мене вимагають сплатити за “зовнішні” дроти до лічильника, хоча раніше це робилося коштом постачальника. Підкажіть, будь ласка, щодо даної ситуації.

Повідомляємо, що відносини між побутовими споживачами та енергопостачальниками, а також питання установлення, заміни та експлуатації засобів та вузлів обліку електричної енергії регулюються Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 р. № 1357 (далі — ПКЕЕН).

Слід звернути увагу, що законодавство не містить імперативного припису встановлення лічильників на вулиці чи фасаді будинку.

Відповідно до пункту 10 ПКЕЕН, засоби обліку встановлюються відповідно до вимог правил улаштування електроустановок.

Згідно з Правилами улаштування електроустановок (затвердженими Міненерговугілля України, далі — ПУЕ), лічильники для розрахунку електропостачальної організації зі споживачами електроенергії рекомендовано встановлювати на межі поділу мережі (за балансовою приналежністю) електропостачальної організації та споживача (пункт 1.5.6 ПУЕ).

Пункт 1.5.27 ПУЕ визначає, що лічильники мають розміщуватися в легкодоступних для обслуговування сухих приміщеннях, у досить вільному і не стисненому для роботи місці за температури в зимовий час, не нижчої ніж 0 ‘С. Лічильники допускається розміщувати в неопалюваних приміщеннях і коридорах розподільчих установок електростанцій та підстанцій, а також у шафах зовнішнього встановлення.

За пунктом 1.5.29 ПУЕ лічильники треба встановлювати в шафах, камерах комплектних розподільчих установок (КРУ, КРУЗ), на панелях, щитах, у нішах, на стінах, які мають жорстку конструкцію.

Пунктом 21 ПКЕЕН визначено, що знімання показів засобів обліку провадиться електропостачальником (електророзподільним підприємством) та/або побутовим споживачем щомісяця відповідно до умов договору. Побутовий споживач, як правило, знімає покази засобу обліку на перше число місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем). Якщо знімання показів проводиться побутовим споживачем, електропостачальник (електророзподільне підприємство) має право контролювати правильність знімання показів засобів обліку побутовим споживачем.

Перевіряти справність засобів обліку, знімати покази та проводити обстеження електроустановок побутових споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами обліку енергопостачальник має право лише відповідно до умов договору (п.37 ПКЕЕН).

Щодо оплати за послуги звертаємо увагу на таке:

Згідно з пунктом 8 ПКЕЕН, надання побутовому споживачеві замовлених ним послуг з облаштування або реконструкції вузла обліку електричної енергії здійснюється за рахунок побутового споживача.

Пунктом 11 ПКЕЕН визначено, що перенесення засобів обліку за бажанням побутового споживача, якщо це не суперечить вимогам правил улаштування електроустановок, виконується енергопостачальником за рахунок побутового споживача.

Згідно з пунктом 3.27 Правил користування електричною енергією (далі – ПКЕЕ), затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 № 28, планова заміна, у тому числі на виконання вимог нормативно-правових актів, технічна підтримка та обслуговування розрахункових засобів обліку електричної енергії здійснюються оператором засобів комерційного обліку (електропередавальною організацією або іншою організацією) за рахунок їх власників. Непланова заміна розрахункових засобів обліку електричної енергії здійснюється оператором засобів комерційного обліку (електропередавальною організацією або іншою організацією) за рахунок організації, на вимогу (за ініціативою) якої здійснюється непланова заміна розрахункового засобу обліку.

Згідно з вимогами пункту 2.4.2 ПКЕЕ електропередавальна організація несе експлуатаційну відповідальність за технічний стан і обслуговування електроустановок, у тому числі за ізольований провід при відгалуженні від лінії електропередачі та ввідно-розподільчий пристрій із засобом обліку електричної енергії.

Пункт 12 ПКЕЕН вказує, що під час розрахунку вартості з облаштування вузла обліку електророзподільним підприємством враховуються: матеріальні витрати на виконання робіт (надання послуг), до складу яких входить вартість використаної ним власної сировини, матеріалів, виробів (засобів обліку), конструкцій; вартість використання машин і механізмів, які застосовуються для виконання цих робіт (послуг); вартість прямих витрат, які пов’язані з оплатою праці працівників, що задіяні у виконанні цих робіт (наданні послуг).

У розрахунку вартості з облаштування вузла обліку не враховується вартість роботи з первинної параметризації засобу обліку. Первинна параметризація засобу обліку для побутового споживача забезпечується за рахунок електророзподільного підприємства.

Побутовий споживач має право самостійно придбати засіб обліку, який пройшов державну повірку або метрологічну атестацію (має пломбу з відбитком повірочного тавра), та надати його разом з паспортом засобу обліку електророзподільному підприємству для встановлення на своєму об’єкті.

У разі встановлення на об’єкті побутового споживача засобу обліку, наданого цим споживачем електропостачальнику (електророзподільному підприємству), в калькуляції з облаштування вузла обліку не враховується вартість засобу обліку електророзподільного підприємства.

Теги статті:

Поширити: